עמוד 2שנה שניה * גיליון מס' 8 יולי-אוגוסט 2000  

אינטר-עט ARNONA מגזין של נדלן ומיסוי מקרקעין

Rostowicz     

דבר העורך

קוראת יקרה, קורא יקר

אינטר-עט ARNONA חוגג את יום הולדתו הראשון, ולכבוד אירוע זה החלפתי את הבאנר של המגזין. עד מאה ועשרים.

מחמת בעיות טכניות בסרבר של רשימת התפוצה, החלפתי את הסרבר, ורשמתי את המנויים בסרבר של eGroups .

הקרקע החקלאית

בגיליון זה שמתי דגש על סוגיית הקרקע החקלאית בישראל, ועל הפערים שלא ניתן לגשר עליהם בין עמדת החקלאים לבין העמדות(?) המשתנות כמו רוח תזזית של מינהל מקרקעי ישראל והממשלה.

שני מאמרים דנים בנושא זה, בתוספת קישורים אל אסופת מאמרים מתוך גלובס נדל"ן. איני מוצא לנכון להביע דעה בסוגיה קרקעית-חברתית זו, למעט הערה אחת - החודש ביקרתי (לראשונה) בטוסקנה - מחוז חקלאי במרכז איטליה, המפורסם ביינותיו הנפלאים.

התארחנו בחווה חקלאית בת 300 דונם של קרקע פרטית לחלוטין, שעולה פחות ממשק בן 30 דונם בבעלות הקרן הקיימת לישראל. הכלכלה של איטליה פורחת. שלנו מגמגמת. היכן טעינו?

הרפורמה בדיני המס

בגיליונות מס' 6 ו-7 התייחסתי אל דו"ח ועדת בן-בסט, וכתבתי, כי מעולם לא עשה כה מעט כה מהר לכה רבים. ציינתי, כי הדו"ח אינו חוק וכי יש לו מתנגדים רבים - הסתדרות העובדים, האופוזיציה, המפלגות הדתיות ואחרים, וכי התומכים הם חברי ועדת בן בסט, שר האוצר והפרקליטים שהחלו להתמחות בתחום החדש - העברת דירות לצאצאים, העברת כספים לחו"ל, והרצאות בכנסים.

חלפו חודשים רבים, וחקיקה אין. אם ממשלת ברק תחזיק מעמד, יש סיכוי שיחוקקו משהו שמזכיר את הדו"ח. אם לאו - יישארו רק ההקלות החדשות במכס, שכמובן אינם כלולים בדו"ח (זה לא כלכלת בחירות, שר האוצר מצא כנראה גרב ישנה עם כמה עשרות מיליונים), ויישארו כמובן חצי תריסר הכנסים שבהם חזרו המומחים ונאמו על מה שנכתב (על ידי מומחים) בעיתונות הכלכלית.

כשלון השיחות בין ברק לאסד וכשלון הוועידה בקמפ-דויד מציבים בפני ראש הממשלה סדר עדיפויות שבו גזירות המס הן במקום האחרון.

לפני חודשיים כתבתי, שאם ברק מצליח להעביר במהלך שנה זו את רפורמת המס בכנסת, לפרק ישובים ולשמור על כיסאו - אז הוא אלוף העולם בהישרדות פוליטית. בינתיים, אין רפורמה, יש ישובים, והעתיד הפוליטי של ראש הממשלה לא נראה ורוד.

ספריית הפסיקה

ספרייה הפסיקה גדלה במעט, ועדיין לא קישרתי אותה לאתרים. הנכם מוזמנים לבקר בה על ידי הקלקה על ספריית הפסיקה ומוזמנים לשלוח אליי הערות, הצעות, ביקורת, ופסקי דין בקובץ אלקטרוני.

ספר חדש

"שמאות מקרקעין בישראל" יצא לאור בהוצאת אוריאן. המחבר, ירמיהו אלוני שמאי מקרקעין, חיבר ספר עב כרס בן 928 עמודים, וכיום יש סוף סוף ספר עיון מקיף בנושא חשוב ומרכזי זה של תורת הנדל"ן. הספר כולל לקסיקון מקצועי, וניתן לרכוש אותו בחנויות לספרי משפט ובאמצעות האתר של הוצאת אוריאן.

פינה אישית

בשבוע שעבר פורסם, כי שמעון בטאט, סמנכ"ל לשכת ראש הממשלה התפטר מתפקידו. אני מכיר את שמעון ואת אביו, משה, כבעלים של דפוס חמד, המדפיסים את ספרי המיסוי והנדל"ן של הוצאת "אוריאן". שוחחתי עם שמעון ואיחלתי לו הצלחה בכל אשר יחפץ לעשות.שלכם ובשבילכם

הנריק רוסטוביץ


explorer

email
אם טרם נרשמת כמנוי של
אינטר-עט ARNONA
נא ללחוץ על הבאנר

 נא להקליק כאן על מנת להרשם