ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 21/5/2024
גרסת הדפסה

כללי המשפט המינהלי בנוגע למינוי עובד ציבור ובנוגע להעברתו מתפקידו

בית המשפט העליון: התנהגות חמורה במידה קיצונית של מועמד תפסול אותו למשרה ציבורית גם אם התנהגותו איננה מגעת לכדי עבירה פלילית

מאת: עוזי  שוחט, עו"ד  

28/7/2008

ביום 11.02.07 ניתן פסק דין מנחה בבג"ץ 7542/05 גל פורטמן ואח' נ' שר התחבורה ואח', אשר מקדש כערך עליון את אמון הציבור במערכת הציבורית ואת טוהר המידות בשירות הציבורי.

מדובר בעתירה של שני עותרים ציבוריים, נפגעי תאונות דרכים, אשר עתרו להפסקת כהונתו של יהושע שדה, מנהל אגף הרישוי במשרד התחבורה. יהושע שדה קיבל מצבי יוזנט, סמנכ"ל לשעבר במשרד התחבורה, תעודת הסמכה כבוחן נהיגה, והעניק, באותו יום ממש, לאותו צבי יוזנט, תעודת הסמכה כמורה לנהיגה וכמנהל מקצועי של בית ספר לנהיגה. שתי התעודות נחתמו ביום שבו נערכה מסיבת הפרישה לצבי יוזנט ממשרד התחבורה. כמו כן ערך אותו יהושע שדה מספר מבחני נהיגה לתלמידים ובעקבות המבחן זכו אותם תלמידים לקבל רישיונות נהיגה מאגף הרישוי, שהוא עומד בראשו.

יהושע שדה הועמד לדין משמעתי ובמסגרת הסדר טיעון הודה בעובדות הנ"ל והורשע בעבירות של פגיעה במשמעת בשירות המדינה, אי קיום המוטל עליו כעובד מדינה, והתנהגות שאינה הולמת את תפקידו, והוטלו עליו אמצעי משמעת מוסכמים של נזיפה חמורה, הפקעת משכורת קובעת והורדה בדרגת שכר אחת למשך שישה חודשים. כמו כן בוטלה הסמכתו כבוחן נהיגה.

העותרים טענו, כי בעקבות מעשיו החמורים של יהושע שדה, גם אם לא הוגש כנגדו כתב אישום פלילי, ואפילו לא היתה חקירה פלילית כנגדו, אין מקום להאריך את כהונתו כמנהל אגף הרישוי.

בג"ץ קיבל את העתירה ופסק, כי גם מי שלזכותו שנים של שירות ציבורי, והוא טוען שכשל בתום לב, הרי שהדבר לא יהווה עילה מספקת למינויו.

עוד נפסק, כי ככל שמדובר בתפקיד ציבורי בכיר יותר בהיררכיה של השירות הציבורי, ככל שהתנהגות הבכיר חמורה יותר, וככל שהפגיעה בתדמית אגף הרישוי ובאמון הציבור בו גדולה יותר ? כך תיטה הכף יותר להפסקת כהונת הבכיר.

בג"ץ דחה את נימוקי המשיבים בדבר הצורך להאריך את כהונתו של מנהל אגף הרישוי ופסק, כי אין אדם שאין לו תחליף, יהא מוכשר ככל שיהא. עודף כשרון איננו מכפר על ליקויים בטוהר מידות.

במסר תקיף וחד משמעי נפסק בבג"ץ, כי ניתן להעביר מתפקידו עובד ציבור, גם אם לא הורשע בפלילים, גם אם לא הוגש כנגדו כתב אישום, ואפילו לא מתנהלת כנגדו חקירה משטרתית. בעניין זה עושה רושם, כי בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ התכוון לקבוע נורמות אשר תחולתן הרבה מעבר לתיק הספציפי של יהושע שדה, ובבחינת שדר צופה פני עתיד לכל המשיבים, ביניהם, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ונציב שירות המדינה, בקשר להחלטות העומדות בפניהם על הפרק בתיקים אחרים.

בית המשפט העליון מדגיש, כי מקרה בו התנהגות חמורה במידה קיצונית של מועמד תפסול אותו למשרה גם אם התנהגותו איננה מגעת לכדי עבירה פלילית.

המסקנות מפסק הדין: בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ משגר מסר חד משמעי של אפס סובלנות כלפי עובדי ציבור אשר עושים במקום עבודתם כבתוך שלהם תוך חריגה מהנורמות המצופות מהם, גם כאשר החריגה איננה ממניעים של שחיתות אישית. כמו כן בית המשפט העליון משגר מסר תקיף של אפס סובלנות במלחמה בתאונות הדרכים, כאשר מסלול הכשרת הנהג והענקת הרשיונות לנהגים הינו חלק אינטגרלי מהמלחמה בתאונות הדרכים.

________

ההרכב שנתן את פסק הדין: השופטים א' גרוניס, ע' ארבל וא' רובינשטיין

ב"כ העותרים: עו"ד ע' שוחט

ב"כ המדינה: עו"ד א' דגן

ב"כ יהושע שדה: עו"ד ר' אלון, עו"ד ש' צאייג

________

עוזי שוחט, עו"ד ורו"ח. מומחה במיסים לרבות; מס הכנסה, מיסוי מקרקעין, מס ערך מוסף, מכס וחוקי העידוד. עוסק בתכנוני מס, מתן חוות דעת, ייצוג בפני רשויות המס ובבתי המשפט, הן בתחום האזרחי והן בתחום הפלילי. עוסק בנדל"ן ובליטיגציה בתחום האזרחי - מסחרי. יו"ר הוועדה לניהול פנקסים בתל אביב וחבר ועדת המסים של לשכת עורכי הדין בישראל. (ליצירת קשר: 03-5605717; uzi@israelitax.co


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן