ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 23/6/2024
גרסת הדפסה

הריבוזום – קווים לדמותו

מגזין ארנונה ראיין ריבוזום לאחר הענקת פרס הנובל לעדה יונת

מאת: ד"ר אמנון  טליתמן,  

18/12/2009

לאור זרקורי טקס הענקת פרס הנובל-פרייז החלטנו לראיין, לשם שינוי, את בעל הדבר האמיתי, הוא הריבוזום. נפגשנו וחזרנו עם הראיון הבא.

שלום לכולם, אני ריבוזום. ריבוזום, אתם יודעים, שטוקהולם וכל זה.

אז אני כאמור ריבוזום, השם לא חשוב. בשביל החברים אני ריבי. אני גר ועובד בתא שלי, כמו כל הריבוזומים שגרים ועובדים בתאים שלהם. עובד משרה מלאה, שלוש משמרות.

אני יצור עגול ומולקולרי שמייצר חלבונים למען התא ורקמות הגוף ולמען כולם בכלל.

מודל מבנה של ריבוזום

אני מאתר חומצות אמינו, אחת אחר השניה. אלה מולקולות שהן אבני הבנין של החלבונים. קולט אותן ומרכיב מהן שרשרת שהיא החלבון. ה- ר.נ.א.- שליח מביא לי אותן.

גם הוא רק ממלא הוראות בהיותו שכפול של מקטע של ד.נ.א, הוא החומר הגנטי, מעין תוכנה של הכל בגוף. התכנה אומרת לו מה להביא אלי להרכבה.

יש גם ר.נ.א. - טרנספר שמסיע שעוזר להזיז הכל. אני מצרף חומצה לחומצה. כך אני בונה חלבונים. החלבונים טובים לכם. הם שימושיים. לפעמים ממש טעימים.

מודל של מולקולת חלבון פשוטה

מודל של מולקולת חלבון מורכבת

לפעמים אני רוצה לטעום קצת. לא מהאמצע של השרשרת, רק מה שגולש מהצדדים או מתקלקל. יש את אלה של הסטייקים או הקממבר. אומרים שלא. אסור. הכל חוזר למחזור.

תבחר סתם משהו מהמאגר של חומצות האמינו, נוזפים בי. יש המון סוגים. אני מעדיף אותן בתור קציצה, אני מוחה. לא אוהב אמינו סתם ככה.

טוב, אולי רק את הטריפטופאן. יודעים, כי הוא עובד כמו פרוזאק. בגלל זה נתתי לטריפטופאן הזה את שם החיבה טריפטוFUN .

יש הרבה ממנה בשוקולדים ובזכותה שוקולד עושה מצב רוח נעים. הבעיה היא שכולם אוהבים ולא נשאר. צריך להתפשר אז אני מתפשר ועובד. שלוש משמרות עובד.

דעו, כי ראשונים לגלות חומצת אמין כלשהי היו כימאים צרפתים לפני 200 שנים. הם קראו לה אספאראגין, כי מצאו אותה באספרגוס. ככה זה בפריס. ברור שלא יעשו שם אנליזה על שווארמה. שומרים על רמה שם.

מודל של מולקולת החומצה האמינית אספאראגין

אז אני גורר חומצות, מתאים, מדביק, עושה מהן שרשראות שהן הפרוטאינים. דום טווה בפלך, אורג, מחבר, מוסיף עוד ועוד חוליה למבנה. בסוף עושה בדיקה שהכל יצא בסדר, קשר קטן לסיום הרצף ועוד חלבון יוצא לדרך.

עכשיו אני עובד על החלבון: 6-הידרוקסי-פלואורו-הידראט-בי-סולפיד-הפלאפל.

אנו כאן בעבודה מכנים אותו שש כי שש זה יותר קצר. אצלנו ומתחרים מי ירכיב אחד כזה הכי מהר. עבודה חיונית, אומרים לי.

ריבוזומים בעבודה

האמת? לא נורא קשה. זה לא כמו להיות ריבוזום בכבד או בשריר מאחורי הברך שזה עבודה רצח. אני מוצב בתא של שערה באף. לא בקצה שלה, אני עמוק בשורש וזה חשוב. כי אומרים שהוא גוזר. יש לפעמים קצת בידור בתא. למשל כשלא מצליחים לקפל ממש צפוף שרשרת חלבון ואז היא נפתחת כשמנסים לגלגל אותה אל מחוץ לתא והיא נתקעת.

מולקולת חלבון מקופלת

לפעמים עוברת באזור מולקולה חדשה מעניינת, כמו הנחמדה הזו שעברה כאן אתמול בריצה. היא כנראה נחפזה להצטרף לעוד איזה התארגנות של רדיקלים חופשיים.

עכשיו אני שומע מבחוץ שיש חגיגה גדולה בעולם המדעי עלינו, הריבוזומים. החליטו שמבינים אותנו יותר טוב. אולי באמצעות המיקרוסקופים האלקטרוניים החדשים האלה שמאירים חזק ומפריעים קצת אפילו בהפסקות המנוחה.

אז יש רעש גדול עם ההיא שלא מסתרקת, שנסעה לשבדיה, שמספרת בדיחות ורוקדת עם המלך. מנגנים של עם תזמורת, אוכלים חגיגי, אולי עם פרוטאינים שאני הרכבתי.

אני נשארתי כאן, שלוש משמרות. אמרו שמחלקים שם ים כסף. תפסתי מולקולה ר.נ.א - שליח, ושיגרתי אותה להנהלה בגרעין התא, היכן שקובעים הכל. הכנס לד.נ.א הוריתי לו, גש ישר לכרומוזום 2 ותברר אם גם לנו מגיע משהו.

מולקולת ריבוזום של חידק

אחרי זמן קצר שמענו בכריזה:

"עובדים יקרים!

היום כולנו חוגגים חג גדול משותף. כולנו יחד, מאוחדים בזכייה הגדולה. מעבר לכך אני רוצים להביע את הערכתנו העמוקה לפועלכם. בזכותכם הגענו לחקר האמת המדעית וגם לשטוקהולם, ואין שכר גדול מזה. אתכם אנו ניצבים היום וגם מכריזים: כולנו ריבוזומים!"

טוב, הבנתי שאפילו קצת טריפטופאן בתוך שוקולד לא יחלקו, אבל לפחות נתנו הרגשה טובה. אין מה לדבר, נעים לדעת שאני בחזית הקידמה המדעית.

זה אפילו די משביע.


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>
  1. תגובה   מאת: מעין    20/12/2009
  2. תגובה   מאת: שוש    21/12/2009

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן