ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 16/4/2022
גרסת הדפסה

מוסר התשלומים של המדינה

המדינה מתנהגת כסרבן מס מן השורה גם כאשר ניתן נגדה פסק דין. בישראל חל עדיין הדין המנדטורי שלפי תפישתו The king can do no wrong ולכן לא ניתן לבצע פסק דין נגד המדינה באמצעות הליכי הוצאה לפועל


11/1/2004

בית החולים זיו בצפת נמצא בחזקת המדינה. השיתה עיריית צפת ארנונה על המדינה, אולם מוסר התשלומים של המדינה אינו דו-סתרי והחיוב לא שולם.

הגישה עיריית צפת תביעה משפטית נגד המדינה, כפי שמגישים נגד כל סרבן מס מצוי, לתשלום חוב ארנונה של כ- 2 מיליון ש"ח.

מתברר, כי לא רק מוסר התשלומים של המדינה לוקה בחסר, כי אם גם השירות המשפטי שלא הגיש בקשת רשות להתגונן. בית משפט השלום פסק, כי על המדינה לשלם את הארנונה לעיריית צפת.

אבל סרבן המס אינו מכבד פסקי דין ואינו משלם. בינתיים, ביקשה המדינה מבית המשפט לבטל את פסק הדין ולעכב את ביצועו.

בישראל חל עדיין הדין המנדטורי שלפי תפישתו The king can do no wrong ולכן לא ניתן לבצע פסק דין נגד המדינה באמצעות הליכי הוצאה לפועל.

עתרה העירייה לבג"ץ בבקשה להורות לשר האוצר, לשר המשפטים ולחשב הכללי לשלם את חוב הארנונה (בג"ץ 144/04 העותרת ע"י עוה"ד גדי רוקח ושמואל לנקרי).

בין העירייה למדינה קיימת מחלוקת בנוגע לחיובי הארנונה. כתוצאה מכך החליט גבי שוחט, מנהל נכסי הדיור הממשלתי, להקפיא את תשלומי הארנונה לעירייה בגין משרדי הממשלה.

ראוי לציין, כי זו העתירה השנייה נגד ההחלטה האומללה של גבי שוחט. העתירה הראשונה הוגשה בידי עיריית טבריה, ולאחר הגשתה הגיעו הצדדים להסכם פשרה, והחוב שולם (בג"צ 6744/03).

לסיום, עצה לכל סרבני המס באשר הם שם. אם תואשמו בגין אי תשלום מסים למדינה, המציאו לבית המשפט את שתי העתירות כנימוק לקולת העונש.


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן