ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 21/5/2024
גרסת הדפסה

שוהות בלתי חוקיות

בעקבות כתבה בגלובס עלו אצל החתום מטה תהיות ותובנות, והקוראים הנבונים מוזמנים להתייחס

מאת: יחזקאל  פרופט  

7/2/2004

ביום 5.2.2004 התפרסמה בגלובס כתבה מאת זאב קליין: "הערכות במע"מ: מכוני ליווי ועיסוי בת"א מעלימים הכנסות במיליוני שקלים בשנה".

למקרא הכתבה החשובה הזו התעוררו אצל החתום מעלה מספר תהיות ותובנות, והקוראים הנבונים מוזמנים לנסות ולהתייחס אליהן. תגובות ראויות יוספו במהלך השבועיים הבאים בתחתיתה של כתבה זו.

להלן יובאו ציטוטים מתוך הכתבה, ולצד כל ציטוט התהיות והתובנות שעלו. לקריאת הכתבה המלאה הקלק כאן .

  • "כ-100 בלשים, שוטרים וחוקרי מע"מ קיימו הלילה (ה') מבצע פשיטות על שישה מכוני עיסוי וליווי באיזור ת"א. המבצע נערך במסגרת שיתוף הפעולה בין המשטרה ומע"מ במלחמה בפשיעה המאורגנת."

חבל שלא דווח בכתבה מהן הכתובות של ששת מכוני העיסוי והליווי.

החתום מעלה סובל בשעת כתיבת דברים אלה מכאבים בגב התחתון, והרופא המטפל המליץ על סידרת עיסויים. הבעיה היא, שהחתום מעלה עובד במשך היום ואילו המעסה הקבועה שלו אינה עובדת בלילה.

זאת ועוד, לצורך מעקב עיתונאי אחר "המלחמה בפשיעה המאורגנת", מעוניין החתום מעלה לפקוד את ששת מכוני העיסוי והליווי על מנת לדווח לציבור המבוהל האם המלחמה הצליחה, המכונים נסגרו, והפשע המאורגן חוסל. ברי, כי רק לאחר הודעת ארגעה מתאימה לא יחששו תושביה ההגונים של תל אביב לשוב ולצאת לרחובות הכרך בשעות הלילה.

  • "במהלך הפשיטה נעצרו 44 שוהות בלתי חוקיות מחבר העמים, המספקות שירותים במכונים... החוקרים תפסו בששת המכונים כסף מזומן, בסכום כולל של 36,000 שקל, שלדעת החוקרים משקפים את ההכנסות מפעילות של שעה עד שעתיים מקסימום."

הנתונים המספריים מעידים, כי כל "שוהה בלתי חוקית" הרוויחה בעמל כפיה 820 ש"ח בממוצע במשך "שעה עד שעתיים" - ובממוצע שעה וחצי. זו הכנסה מרשימה של 540 ש"ח לשעת עבודה, והחתום מעלה מאוד התרשם ממנה בהתחשב בכך, שהמעסה הקבועה שלו מרוויחה 150 ש"ח בלבד תמורת עיסוי של שעה.

סכום הכסף שנתפס לחלק למספר השוטרים והחוקרים מעלה, כי כל חוקר תפס בממוצע 360 ש"ח. אין נתונים כמה שעות נמשכו התדרוך הפשיטה ורישום דוחות הפעולה, ונניח כי הם פעלו בזריזות וביעילות במשך 4 שעות בלבד. נמצא, כי כל שוטר וחוקר העשירו את קופת המדינה ב- 90 ש"ח לכל שעת עבודה, כלומר תפוקה ממוצעת של 1/6 לעומת התפוקה הממוצעת של "שוהה בלתי חוקית".

  • "מבקרי מע"מ מעריכים, כי מדובר בהעלמת הכנסות בהיקפים גבוהים שעלולים להגיע למיליוני שקלים לשנה בכל מכון, וזאת על סמך מספר העובדות המועסקות בכל אחת מהן והמסמכים שנמצאו בהם."

השאלה הקריטית היא בכמה מיליונים מדובר. 36,000 ש"ח לשעתיים הם 432,000 ש"ח ל- 24 שעות, שהם 157,680,000 ש"ח לשנה. סכום נאה לכל הדעות. סכום המע"מ שהמדינה מפסידה הוא 28,382,400 ש"ח, וזה עוד לפני מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות.

  • "בהנהלת המכס והמע"מ ציינו, כי לא נמצא כל רישום כחוק של הכנסות במכונים וכי הם אינם רשומים כלל במע"מ."

הבעיה היא, שאם ירשמו במע"מ את כל "השוהות הבלתי חוקיות" ואחר כך יחזירו אותן למדינות מוצאן, לא תהיה להן הכנסה מתושבי תל אביב, ושלטונות מע"מ לא יהנו מהערך המוסף שלהן.

  • "היו מכונים שבהם נמצאה שיטת חיוב המעודדת לקוחות מתמידים, כולל כרטיסיה (דוגמת כרטיסיית אוטובוס), המקנה לבעליה את השירות ה-13בחינם".

ועוד אומרים שהמספר 13 הוא מזל רע. תמהתני.


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן