ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 16/4/2022
גרסת הדפסה

הספינה טובעת העכברים נוטשים

תושבי רצועת עזה, שיבחרו להתפנות מרצון, ירוויחו פעמיים. הם יקבלו יותר כסף, והם יקבלו אותו במהלך שנת 2004 ויוכלו לרכוש בית אחר לפני ה"בום" הגדול, שיקרה לקראת סוף תהליך הפינוי


22/6/2004

כלי התקשורת דנים על פרטי הפינוי של 8,000 המתנחלים ברצועת עזה. שרים ואישי ציבור מגיבים על החלטת הממשלה פי דרכם הפוליטית ועל פי ציפיות בוחריהם. עיתונאים מחזרים על פתחם של מתנחלים, בתקווה לקבל מהם הצהרה כזו או אחרת.

מחול השדים החל. פנדורה פתחה את התיבה. הספינה "עזה" החלה לשקוע במים, ועתידות עינינו לחזות בעכברים הנוטשים אותה.

אל נא תטעו בכוונת הדברים. "עכברים" אינו כינוי גנאי, וחף אני מכל כוונה לפגוע או להעליב ולו תושב אחד מתושביה הנכבדים רצועת עזה. העכברים הנוטשים ספינה טובעת הם בעלי חיים חכמים, והמלחים לומדים מהם על מצבה האמיתי של הספינה. ואם לדייק, בספינה אין עכברים כי אם עכברושים, הנבונים מהעכברים שבעת מונים.

הפסימיסטים סוברים, כי פחות מ- 10% מכלל המתנחלים יסכימו להתפנות מרצון ולקבל פיצויים. אם סל הפיצויים יכלול בונוס נכבד למתפנים מרצון, יעלה שיעורם לעשרות אחוזים.

אלה שיבחרו ללכת בדרך זו, ירוויחו פעמיים. הם יקבלו יותר כסף, והם יקבלו אותו במהלך שנת 2004. דבר זה יאפשר להם לרכוש בית אחר לפני ה"בום" הגדול, שיקרה לקראת סוף תהליך הפינוי, או אז יש סיכוי סביר כי הבתים יתייקרו בעקבות הביקוש הגובר.

נקודת המוצא למסקנה שמאית זו היא, כי כל משפחה תקבל סכום דומה של כספי פיצויים - חצי מיליון דולר, או מעט יותר. שנים רבות חיים אחינו בגולת עזה בבתים פרטיים, וההנחה היא, כי הם יבקשו לשמור על אותו אורח חיים גם בארץ הקודש. שוק הבתים הפרטיים שמחיריו נעים סביב חצי מיליון דולר אינו שוק גדול, ומחירו יושפע מהביקוש. אז למי שמתלבט אייעץ - יפה שעה אחת קודם.

מיליארד דולר אינו מחיר גבוה תמורת עקירת 8,000 איש מבתיהם, ואל תהא עינינו צרה בהם. הם התיישבו ביישובי רצועת עזה על פי החלטות של ממשלות ישראל לדורותיהם. מזה כמה שנים הם חיים בסיכון יום יומי - שבויים בידי הממשלה עד שתיאות לתת להם מוצא. רגע האמת הגיע, ונתקבלה ההחלטה להטביע את הספינה עזה.

יש האומרים, כי הראשונים שיחתמו על הסכם העזיבה מרצון ייחשבו כ"בוגדים" בעיני חבריהם ושכניהם. אבל חומת הלחץ החברתי תיסדק עם הגל הראשון של העוזבים. השעון המתקתק יעשה את שלו.

בחדרי חדרים עתידות להתקבל החלטות של תושבי ישובים מסוימים להתפנות מרצון כאיש אחד. אם ישכילו נציגי הממשלה להתחייב, כי הפיצוי הכספי שלהם לא ייפגע עקב כך, לא מן הנמנע כי מחצית מתושבי רצועת עזה יעלו לארץ כבר השנה.

אין ספק, כי תושבים רבים יעדיפו את הפינוי הכפוי. יש מי שיעשה מזה הון פוליטי, ויש מי שייאות לתגמל בסתר את מנהיגי המתנגדים. הפינוי יצולם בכל כלי התקשורת ויתפוס כותרות ראשיות בכל העולם. לאחר סיומו, יעסקו הכותרות הראשיות בבריטניה בשלומה של המלכה, ובארה"ב - במספר החיילים שנפצעו בעיראק.

תוך שנתיים, יחזרו 8,000 איש אישה וילד להתגורר בינינו. ושבו בנים לגבולם.


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>
  1. הכותרת אינה הולמת את הכותב ואת האתר   מאת: גד גד    25/6/2004
  2. תגובה לתגובה מספר 1   מאת: אסי    29/6/2004
  3. לא חוזר בי   מאת: גד גד    30/6/2004
  4. גד ואסי    מאת: הנריק רוסטוביץ    1/7/2004

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן