ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 22/8/2021
גרסת הדפסה

מלקים את צה"ל

צה"ל לא יהיה ליד בתי הספר ברפיח, הטרור הרצחני יהיה, חלילה, ליד בתי ספר אחרים. על פרשת המ"פ במוצב "גירית"

מאת: אמונה  אלון  

28/11/2004

מותה של איימן אל-האמס בת ה-13 מאש חיילים ישראלים הוא אירוע מזעזע. קשה להשלים עם הידיעה שהגענו למצב שבו חיילי צה"ל יורים בילדה פלסטינית ומפקד פלוגה מוודא את הריגתה. אבל גלוי וידוע כיצד הגענו למצב הבלתי נסבל הזה, ולכן תמוה הזמזום הצדקני סביב הפרשה ותמוהה הצגתה, בתוכנית הטלוויזיה "עובדה", כסיפור על קצין רשע ועל פגמים במוסריותו של צה"ל ובהתנהלותו הכללית.

ברור שצריך להמשיך בחקירת המ"פ ר', ואין ספק שתמיד צריך להשתדל למנוע פגיעה מיותרת בחפים מפשע וזלזול בחיי אדם. אבל מוצב "גירית" לא הוקם כדי למרר את חייהם המרים ממילא של תושבי רפיח, וחיילי גדוד "שקד" בחטיבת "גבעתי" לא שהו במוצב הזה כדי לקטול תלמידות פלסטיניות בדרכן לבית הספר. גם מי שסבור שהנוכחות הישראלית בחוף הנגב של ארץ ישראל היא "כיבוש", מבין שצה"ל נמצא שם כי האזור הפך – בעיקר מאז הקמנו את הרשות הפלסטינית – לחממת טרור רצחני נגד אזרחי ישראל. אם צה"ל לא יהיה ליד בתי ספר ברפיח, הטרור הרצחני יהיה, חלילה, ליד בתי הספר באשקלון ובתל-אביב. אפילו תוכנית "ההתנתקות" אינה כוללת התנתקות מאזור גבול ישראל-מצרים, ונראה שחיילים ישראלים ייאלצו להימצא במוצבים כמו "גירית" עוד שנים רבות.

המ"פ, כפי שמתברר מדבריו ברשת הקשר בעת האירוע המדובר, חשב שהדמות המתקרבת אל המוצב היא בת 15-18 והתיק שעל גבה עלול להכיל חומר נפץ. חיילים אחרים סברו שהיא צעירה יותר, אולי רק בת 10, אבל בשנה שנתיים האחרונות כבר נתפסו במחסומי צה"ל ילדים פלסטינים כבני 10 שארגוני טרור השתמשו בהם כבפצצות מהלכות, תמימות למראה. איימן אל-האמס צעדה ב"אזור בטחוני", שהוראות הפתיחה באש שונות בו מאשר באזורים רגילים והאוכלוסייה המקומית יודעת זאת היטב. אזרחים וילדיהם אינם עוברים בו בדרך כלל. גם איימן המסכנה נהגה, כנראה, ללכת לבית הספר במסלול אחר, וטבעי היה שהחיילים יחשדו כי הדמות נושאת התיק מתקרבת אליהם כדי לפגוע. עדיין אפשר, אגב, שמחבלים ממולחים שלחו את הילדה למקום במסגרת הרגלם לבדוק את תגובת החיילים לקראת פיגוע מתוכנן. אם כך הדבר, מעניין מה הם למדו מ"עובדה" על סיכוייהם לשגר ילדי נפץ אל מוצבי צה"ל מכאן ולהבא.

אולי המ"פ ר' אינו חביב במיוחד על חייליו, ואולי ביקש מהם להעיד לטובתו. אבל הוא אמר לפקודו: "אני ועוד 'גפרור' מתקרבים לוודא את ההריגה, תהיה בחיפוי", ואילו ידע שמדובר בילדה עם ילקוט, הואל א היה חושב שנחוץ לו חיפוי. כך או כך, הצגתו כרוצח נקלה היא עונש מופרז לו ולמדינה: לא טוב למדינה שמפקדים קרביים יחששו פן סיכון חייהם בחזית יעלה להם בהשפלה ציבורית ובמשפט שדה בין פרסומת לבין "עוד דקה נשוב", וגם את הנזק לתדמיתנו הבינלאומית כדאי להביא בחשבון לפני שמלקים את צה"ל בפומבי.

מותה של הילדה הפלסטינית אינו באשמת מ"פ נמהר, כי אם באשמת המלחמה הקשה שבני עמה מנהלים נגד ישראל. הוא אינו מעיד על הסתאבותו של צה"ל, אלא על ההכרח שמנהיגים ישראלים יספקו לפלסטינים סיבה טובה לעצור את הטרור.

_______________
הכתבה התפרסמה לראשונה בידיעות אחרונות.


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>
  1. מכבסת המילים הרגילה של הימין   מאת: איל    29/11/2004

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן