ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 21/5/2024
גרסת הדפסה

שיהיה לבריאות!

בימים אלה ממש התבשרנו כי הוסר הפיקוח על מחיריהן של תרופות ללא מרשם רבות

מאת: ד"ר אמנון  טליתמן,  

22/12/2006

להפתעת הציבור והתקשורת מחיריהן של רוב התרופות האלה דווקא עלה, על אף התחרות שהייתה צפויה להתפתח עכשיו עם שיווקן המורחב.

מדעי הרפואה והרוקחות מכירים מאות תרופות ותכשירים שונים מזה דורות. עם זאת, רוב התרופות הנמצאות היום בשימוש נוצרו רק לפני דור או שניים.

כבר לפני שנת 1900 למשל המדעים היו מפותחים למדי, אך ארון התרופות והתרופות בתיקו הדל של הרופא המטפל היו שונות מאד מאלה שנוצרו לאחר מכן.

יש להודות שרובן היו חסרות ערך, וכמו התרופות שאצלנו קיבלו עכשיו פטור ממרשם – הן כנראה לא ריפאו דבר. אבל הרי טוב וחשוב לקחת משהו כשסובלים.

עיון מרתק בכמה מודעות פרסומת ישנות יש בו כדי להזכיר לנו במה עסקה הרפואה של היום יום לפני כשלושה דורות בלבד.

הציצו למשל במודעה המתהדרת בכותרת המבטיחה "יותר טוב מויסקי". לא רק יותר טוב מויסקי, אלא שהמודעה מבטיחה חגיגית החזר בו במקום של הכסף אם ניסית לגימה מהסירופ ולא הרגשת הקלה מיידית.

אין להתפלא על ההשפעה המיידית, שכן המרכיב היחיד בתכשיר הנזכר במודעה הוא פשוט אלכוהול, למעשה הרבה מאד אלכוהול, יחסית לסתם תרופה להצטננות באנאלית.

מיני הצטננויות ושיעולים מכל הסוגים היו באופנה. במודעה אחרת אנו קוראים המלצה נלהבת על התכשיר M-K שעוצר ומציל את המצטנן ממחלתו ומסיבוכיה האפשריים עוד באותו לילה.

הרופא במודעה, כך מבטיחים, לא איבד אף חולה דלקת ריאות למלאך המות במשך שלוש עשרה שנים בדיוק. הרקע לדאגה הרבה לגבי השיעולים וההצטננויות אז הוא מכך שמחלות ריאה, כמו שחפת ודלקת ריאות, היו נפוצות מאד וגם קטלניות. טפולים הולמים לא היו בנמצא.

עוד תכשיר אלמוני ומפוקפק מומלץ במודעה דרמטית המזהירה מפני הידבקות בנגיף שיתוק ילדים. נוזל החיטוי המסתורי נועד לשטיפות בתוך האף והגרון, היכן שהנגיף מקנן, לשון המודעה.

מובן שבעידן מגפות שיתוק הילדים הנורא, ובטרם היות החיסונים הגואלים, שיקוי כזה מצא לו מהלכים רבים וקונים מפוחדים לרוב.

מסתבר שלא רק האלכוהול המשמח היה חביב על רוקחי התקופה ורופאיה: גם האופיום היה נפוץ מאד באירופה ובאמריקה. אופיום נירשם כמעט לכל דבר, ואכן כצפוי הרגיע מאד את החולים ואת תלונותיהם. בכל הנוגע לסם הזה, הרי שאחד התכשירים הנפוצים ביותר במשך שנים רבות היה שיקוי שהיה עשוי מיין שרי, עשבי תיבול ומנה הגונה של אופיום.

היה גם תכשיר שהכיל את הצירוף המשמח של אופיום בתוך אלכוהול. לילדים הומלץ לתת רק מחצית המנה, כמובן. השימוש העיקרי, כך לפחות קיוו, היה הקלה על הפרעות של מערכת העיכול.

נגד הפרעות עיכול נפוצות מסוג אחר יוצאת המודעה הבאה לתכשיר משלשל לכל המשפחה. עם בקר, כתוב במודעה, כל בני המשפחה, שבלילה לקחו כפי שצריך את חלב המגנזיום, יוצאים בבקר לדרכם רעננים ומאוששים.

בין החומרים המעטים המוכרים לנו גם היום, הופתעתי לגלות את אותה אבקה בהירה המוצעת במודעה הבאה על ידי חברת Bayer המכובדת, החברה המביאה לנו את האספירין.

במודעה משנת 1897 הם מליצים על הרואין. קשה קצת להאמין, אך היצרן הציע את החידוש הזה, אותו למד לזקק, בתור טפול באנשים שהתמכרו לשימוש באופיום! כתוב גם שאפשר לבקש דוגמאות שיישלחו בדואר.

מה אומר ומה אדבר... היו זמנים...

הכל היה OTC וממילא בדרך כלל קנו תרופה ללא תיווך של רופא


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>
  1. לד"ר אמנון טליתמן   מאת: אבי    1/1/2007
  2. תשובה   מאת: טליתמן    9/1/2007

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן