עמוד 3שנה שניה * גיליון מס' 11 ינואר-פברואר 2001

אינטר-עט ARNONA מגזין של נדלן ומיסוי מקרקעין
רעידת אדמה

רעידות אדמה נמנות על אחד מכוחות הטבע החזקים ביותר שמפריעים למהלך חיינו התקין. רעידות האדמה העמידו בפני הגיאולוגים שאלות קשות: מהי רעידת אדמה? מדוע באזורים מסוימים מתרחשות כל כך הרבה רעידות אדמה? כיצד ניתן לשקם ערים לאחר רעידת אדמה? האם ניתן לתכנן ערים כך שיוכלו לעמוד בפני רעידות אדמה?

מאת הנריק רוסטוביץ ובתיה שוררמהי רעידת אדמה ?

רעידת אדמה נוצרת על ידי תנועה של גושים עצומים של קרום כדור הארץ המתחככים זה בזה. קרום כדור הארץ בנוי מסדרה של לוחות ראשיים ולוחות משניים, הנמצאים בתנועה מתמדת במהירות ממוצעת של מספר סנטימטרים בשנה.

הלוחות מונעים על ידי כוחות הנובעים מתוך כדור הארץ עצמו. החיכוך לאורך שטחי המגע בין הלוחות (שטחי השבר הגיאולוגי) מונע תנועה רציפה של הלוחות. כאשר הכוחות המופעלים על מישור השבר גוברים על כוח החיכוך, חלה תזוזה מהירה, ונוצרת רעידת אדמה. את עוצמתה של רעידת האדמה מודדים באמצעות "סולם ריכטר".

 

נא להקליק על התמונה על מנת לצפות מצגת flash על הפרדות היבשות בכדור הארץ. יפתח מסך חדש, והמצגת תיטען במשך כדקה. עד לטעינת המצגת ניתן לשוב למסך זה ולהמשיך בקריאת הכתבה.

סולם ריכטר

הסיסמולוג והפיזיקאי האמריקאי צ'רלס ריכטר (1900-1985) העלה את הרעיון שהתנודה המירבית הנרשמת בתחנה יכולה לשמש מדד לאנרגיה שהשתחררה במוקד רעידת האדמה. אנרגיה זו נקראת מגניטודה, ובשנת 1935 הוא פרסם את הפרמטרים של "סולם ריכטר".

באמצעות סולם ריכטר ניתן למדוד את המגניטודה ולהשוות עוצמתן של רעידות אדמה שונות. מבחינה זו דומה סולם ריכטר לסולם הטמפרטורות. השוני הוא, כי רעידת אדמה בדרגה 2 חזקה פי 10 מרעידת אדמה בדרגה 1, וכך כל דרגה חזקה פי 10 מקודמתה.


Richter
Magnitude

TNT for Seismic
Energy Yield

Example
(approximate)

-1.5 6 ounces Breaking a rock on a lab table
1.0 30 pounds Large Blast at a Construction Site
1.5 320 pounds  
2.0 1 ton Large Quarry or Mine Blast
2.5 4.6 tons  
3.0 29 tons  
3.5 73 tons  
4.0 1,000 tons Small Nuclear Weapon
4.5 5,100 tons Average Tornado (total energy)
5.0 32,000 tons  
5.5 80,000 tons Little Skull Mtn., NV Quake, 1992
6.0 1 million tons Double Spring Flat, NV Quake, 1994
6.5 5 million tons Northridge, CA Quake, 1994
7.0 32 million tons Hyogo-Ken Nanbu, Japan Quake, 1995;
Largest Thermonuclear Weapon
7.5 160 million tons Landers, CA Quake, 1992
8.0 1 billion tons San Francisco, CA Quake, 1906 (lasted 45 seconds)
8.5 5 billion tons Anchorage, AK Quake, 1964 (lasted 3 to 4 minutes)
9.0 32 billion tons Chilean Quake, 1960
10.0 1 trillion tons (San-Andreas type fault circling Earth)
11.0 160 trillion tons (Fault Earth in half through center,
OR Earth's daily receipt of solar energy)

מכלל הרעידות, שנקבעו להן מגניטודות, הגיעו החזקות ביותר למגניטודות 9.8 בסולם ריכטר. היו אלה רעידות האדמה שהתרחשו בקולומביה ב- 31 בינואר 1906 וביפן ב- 2 במרס 1933. בסולם העוצמות הסיסמיות של רעידות האדמה ניתן למדוד 12 דרגות, מרעידת אדמה לא מורגשת על ידי תושבי המקום, דרך רעידה שמוגדרת כתנודה חזקה, וכלה ברעידה שגורמת להרס כללי ולחורבן.

אזורים מועדים לפורענות

דפי ההיסטוריה מלאים בדיווחים על רעידות אדמה מפורסמות, שחלקן מחקו ערים שלמות ומרביתן גרמו לנזקים כבדים בנפש וברכוש. יפן, טיוואן, תורכיה ומקסיקו - הן מדינות שעברו רעידות אדמה רבות. בארה"ב הפעילות הסיסמית קיימת בעיקר במדינות המערביות ובאלסקה. למרות זאת, היו רעידות אדמה גם במסצ'וסטס (1755), מיזורי (1811), דרום קליפורניה (1886), באיים הקאריביים ובפורטו ריקו. העיר אגדיר שבמרוקו נהרסה כליל ברעידת אדמה ב- 1960.

בישראל עובר השבר הסורי-אפריקני מאילת ועד צפון הכנרת. אזור זה מועד לרעידות אדמה, ויש סברה שחומות העיר יריחו נהרסו בעקבות רעידת אדמה שפקדה את העיר בימי יהושע.

רעידת האדמה בסן פרנציסקו

ב- 18 באפריל 1906 הרעידה רעידת אדמה את סן אנדראס ליד סן פרנציסקו. רעידת אדמה זו נחשבת להרסנית ביותר בהיסטוריה של קליפורניה. כ- 3,000 איש נהרגו, בניינים נהרסו, מדרכות התעקמו ונסדקו, עצים הושלכו לקרקע, תעלות ביוב וצינורות מים ראשיים נשברו, פסי החשמליות נבקעו, והקשר הטלגרפי עם העולם נותק.

האש פרצה מייד לאחר רעידת האדמה, והתפשטה לעיר עקב מחסור במים לכיבוי. האש בערה ארבעה ימים, ובכך היא גרמה לאבדות רבות בנפש. האזור שנפגע השתרע למרחק של 600 ק"מ, כשהוא כולל את רוב קליפורניה וחלקים מנבדה המערבית ודרום אורגון.

רעידת האדמה השאירה חותם על סן פרנציסקו, ובשיקומה עסקו כל הארגונים והגופים שחברו לנושא - אנשי מקצוע, ארכיטקטים, בעלי בתים וסוחרי נדל"ן. השלטונות פיקחו על אספקת המזון והחיפוש אחר מבנים לכל חסרי הבית. כל זה קרה בעקבות רעידת אדמה, שנמשכה דקה אחת בערך.

 

נא להקליק על התמונה על מנת לצפות בסרטון על רעידת אדמה שפקדה את סן פרנציסקו בשנת 1989 ונמשכה 15 שניות. יפתח מסך חדש, והסרטון ייטען במשך מספר דקות. עד לטעינת הסרטון ניתן לשוב למסך זה ולהמשיך בקריאת הכתבה.

רעידת האדמה בסן פרנציסקו בשנת 1906
מראה כללי של סן פרנציסקו לאחר רעידת האדמה בשנת 1906. העיר נהרסה לחלוטין.

שיקום טיוואן לאחר רעידת האדמה בשנת 1999

רעידת אדמה זו הייתה ה- 921 שפקדה את טיוואן וזכתה לשם "ג'י ג'י" או "צ'י צ'י". רעידה זו נמדדה בסולם ריכטר ועצמתה הייתה 7.6. הנזק שנגרם היה כבד - אלפי הרוגים ופצועים וקרוב ל- 10,000 בניינים הרוסים ו- 7,000 בתים שנפגעו.

בנוסף לביטוי הפיזי היו לרעידת האדמה השפעות על החברה והממשלה.

הציבור - האנשים באזור, שהיו מורגלים ברעידות אדמה, לא היו מוכנים לרעידת אדמה בסדר גודל שכזה. דבר זה גרם לאזרחים להתייחס ביתר כובד ראש לחשיבות מיקום ביתם ומקום העבודה שלהם. גדלה המודעות לשמירה והגנה על נכסי הנדל"ן. פעילויות בלתי חוקיות של שאיבת מים כדי לגדל מאכלי ים גונו על ידי הציבור.

הממשלה - ברמה הלאומית, נראה שהממשלה התארגנה במהירות לפעולות ההצלה ועזרה לנזקקים. אך כל זאת לא הספיק, צריך היה להקים מבנה מוסדי שיקל על הקהילה שנפגעה מרעידת האדמה.

 

רעידת האדמה במקסיקו סיטי בשנת 1985. מומלץ לסיים את הצפייה בסרטון הראשון לפני טעינת הסרטונים האחרים.

הלקחים שנלמדו

על מנת להתאושש במהירות מרעידת אדמה יש להתחשב במספר מרכיבים:
1. לפתח תשתיות מתאימות.
2. להקפיד על איכות גבוהה ומקצועית בתכנון, בנייה ואחזקת המבנים.
3. לדאוג ליידע את הציבור במה שקורה.

שלושת המרכיבים הנ"ל דורשים צעדים מעשיים - ניתוח נתונים של רעידות אדמה עתידית, הערכת נזקי מבנים - כשהעדיפות ניתנת כמובן למבנים חיוניים כמו בתי חולים, בתי חרושת ומערכות חיים כמו מים, חשמל, רשתות תקשורת וכבישים.

ההערכה צריכה להתחיל מיד לאחר רעידת האדמה, תוך המשך חיפוש אחר טכנולוגיות מתפתחות שאפשר יהיה להשתמש בהן בזמן חירום. כמו כן, חשוב שתהיה היערכות מוסדית של הממשלה והעיריות, שידאגו לאנשי מפתח בכל הרשויות, כדי שאלה יוכלו לבצע את תכנית החירום.

 

רעידת האדמה בעיר קוב kobe ביפן בשנת 1995.

תכנית הבראה לאחר רעידת אדמה

המטרה היא לשמר ולשחזר את הקהילות שנפגעו ברעידת האדמה, ולהחזירן לפעילות כלכלית וחברתית נורמלית. הדבר דורש לא רק התערבות של הקמת תשתיות שניזוקו, אלא בנייה מחדש של הכוחות הכלכליים, וזאת באמצעות תכניות פיננסיות מווסתות. לתכנית הבראה ישנם מספר מרכיבים:

א. הכנה להמשך עסקי

הממשלות צריכות להיות מסוגלות לספק לציבור שירותים עיקריים. המוסדות והמשרדים השונים צריכים לזהות אילו תפקודים לשמר ובאיזו עדיפות. יש לקחת בחשבון את כח האדם, הציוד, המידע ויכולויות המשרדים לאפשר את התפקוד.

ב. עיסוק בהריסת מבנים

תיקון נזקי המבנים ובנייה מחדש הם אחד היסודות שנוגעים לכל מעגל ההבראה. חשוב לבצע הערכת מבנים ולוודא אילו מבנים הינם בטוחים. פיקוח על בניינים כאלה יצמצם אבדן חיי אדם עד למינימום. ניתן לזהות 2 צורות הערכה - מהירה ומפורטת.

הערכה מהירה - מבוצעת כדי לזהות מבנים בטוחים ובלתי בטוחים ומציינת את אלו שדורשים בדיקה נוספת. הערכה כזאת מתבצעת בדרך כלל על ידי מפקחי בנייה מקומיים שנעזרים במהנדסים, ארכיטקטים, קבלני בנין ועוד.

הערכה מפורטת - מבוצעת כדי להעריך עד כמה בטוחים הבניינים שהכניסה אליהם הוגדרה "מוגבלת". הערכה זו מתוכננת על ידי מהנדסים במשך מספר שעות אחרי ההערכה המהירה וכוונתה לספק הערכה מנומקת האם בניין יוכל להבנות שוב אם לאו.

האפקטיביות של התכניות להערכת מבנה לאחר רעידת אדמה תלויה בקשר של המהנדסים עם המוסדות הרלוונטיים לנושא, בהספקה ובציוד שיש להם כדי להמשיך לתפקד.

ציור של ספינות מחלצות את תושבי סן פרנציסקו העולה באש. הצייר William Alexander Coulter

סילוק ההריסות - רעידת אדמה חזקה גורמת להרס רב, ואחד האלמנטים שתורם להבראה הוא סילוק ההריסות. הרחובות צריכים להתנקות במהירות כדי לאפשר לכוחות ההצלה להיכנס ולטפל בפצועים ובשריפות. פינוי ההריסות יאפשר לבנייה מחדש להתחיל. יש להכין אתרים אליהן יפנו את הריסות רעידת האדמה ורצוי שממשלות יזהו מקומות כאלה מראש.

בנייה מחדש - צריכות להיות הוראות בנייה שמאפשרות להתחיל תהליך בנייה מחדש במהירות האפשרית. בינתיים, צריך למצוא מגורים לחסרי הבית, כמו כן, יש להפיץ מידע בריאותי ובטיחותי בין התושבים, כדי למזער את הסיכון של פריצת מגפות.

הבראת הכלכלה - כדי למצוא את הדרך הטובה ביותר כדי להחיות את הכלכלה, צריך לזהות את הגורמים השונים שגורמים להרס, מה דורש תיקון וכיצד לבצע זאת. רק תכנית סיוע כלכלית מתאימה תוכל לעזור. ישנן פעולות שיקום שקשורות בביטוח מבנים בפני רעידות אדמה, מה שיאפשר להשיב את הרכוש הפגוע ולשחרר מקורות אחרים שיכולים לעזור למאמצי השיקום. שיקום מרעידת אדמה נוגע גם לתחומים משפטיים - תכניות בנייה מחדש צריכות לקבל אישור מבחינה משפטית.

צריכות להיות תכניות שתאפשרנה בנייה מחדש של התשתיות. יש לאפשר דרך מזורזת לאישור הבקשות של בנייה מחדש אחרי רעידות אדמה. ממשלות צריכות לדעת אילו מיתקנים יכולים לשרוד אחר רעידת אדמה ואילו לא, ולתכנן בהתאם.

חשוב שיהיו תכניות עסקיות כתובות שיאפשרו לממשלות להמשיך ולספק שירותים עיקריים לאזרחים אחרי רעידות אדמה. רוב ההחלטות שנוגעות לשיקום קשורות במדיניות הממשלה, מהירות השיקום ועלותו הן החלטות ממשלה.

סיפור חילוצה של מריה אנטוניה פרז

ברעידת האדמה שארעה באל סלבדור ב 11 בינואר השנה היו מעט הצלחות בחילוץ ניצולים. אחד מהם הוא סיפורה של אנטוניה.

אנטוניה, מטפלת בת20 נלכדה בחדר האמבטיה בבית המעסיק, בעודה משגיחה על התינוק. כדי להגיע אליה חפרו המחלצים 12 שעות רצופות, כשהם מסלקים טונות של אבנים וחולות. המחלצים ניסו ליצור מעבר שיאפשר להם להגיע אל אנטוניה ולחבר אותה לאינפוזיה.

אחרי 12 שעות של חפירה, בצבצו ידיה המדממות והמחלצים משכו אותה מהפתח הצר החוצה, כשהיא נאנקת מכאבים... אבל חופשייה.

"אוי, רגלי", צעקה כאשר העלו אותה לאלונקה.

אנטוניה היא אחת מ- 3 ניצולים שנמצאו בבוקר יום ראשון בין המאות שנקברו ע"י רעידת האדמה בלאס קולינאס, המרוחקת כ 6 מייל מעיר הבירה. בין ההרוגים הרבים שגרמה רעידת האדמה, סיפור הצלתה של אנטוניה הוא נצחון קטן.

בנייה שהיא חסינת רעידת אדמה

שדה המחקר של הנדסת רעידת אדמה התפתח בשנים האחרונות. מחקרים ובדיקות שנעשו בנושא זה, פתחו חומרים ושיטות בניה חדשות שהביאו להקמת מבנים בטוחים ומוגנים בפני רעידות אדמה, כשאין זה משנה אם המבנה הוא גורד שחקים או גשר. אחת הדרכים להשיג יציבות של גורד שחקים היא על ידי שילוב צילינדר של דסקית גומי שתומך בכל פינות הבניין ובין קומה לקומה במהלך הבנייה. תמוכות אלו מאפשרות לבניין להתנועע בכיוונים שונים במהלך רעידת האדמה מבלי לקרוס.

מחקר שנערך לאחרונה הציע לכלול באינסטלציה של הבניין התקנים שנקראים ווסתי אויר. הווסתים מספקים למבנה תמיכה צידית מקסימלית שסופגת את גלי השוק שנוצרים במשך האירוע של רעידת האדמה, מייצבים את המבנה ומונעים את התפוררותו. שיטה זו מיושמת בבנייה מודרנית של גורדי שחקים, גשרים ומבנים דומים. בניינים רבים בעיר התחתית של לוס אנג'לס נבנו בטכנולוגיה מתקדמת זו.

 

מצגת flash של השפעת רעידות אדמה בדרגות שונות על בניינים שנבנו בשיטות שונות. יפתח מסך חדש.

היפנים פתחו צורת בנייה בה משתמשים במסגרת פלדה עם קורות, שמעגנת את כל החיבורים של המבנה במסגרות פלדה מכוסות בטון, שימוש בחומר זה נהוג ביפן בבתים גבוהים, והחלו להשתמש בטכנולוגיה זו בעולם כולו באזורים מועדים לרעידות אדמה.

נותר רק לקוות.

מראי מקום של מקורות נוספים3 סרטוני אנימציה QuickTime
כיצד גורמת רעידת אדמה להתמוטטות בניינים
כיצד גורמת רעידת אדמה לפריצת אש
כיצד גורמת רעידת אדמה לגל טסונמי tsunami

סרט על רעידת אדמה בסן פרנציסקו. הוסרט ביום 19.5.1906. - 25 mb
כתבות על רעידות אדמה של סן פרנציסקו אקסמינר
תמונות של רעידות אדמה ממוזיאון סן פרנציסקו
אלפי תמונות של רעידות אדמה ברחבי העולם
recommendאינטר-עט ARNONA עמוד השער של מגזין נדלן ומיסוי מקרקעין


הפורטל לנדלן ןלמיסים בישראל