ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 21/5/2024
גרסת הדפסה

"חברי המלומד"

כך מכנים עורכי הדין זה את זה בבית המשפט, מתברר שלא כולם

מאת: ד"ר הנריק  רוסטוביץ, עו"ד  

27/3/2009

עו"ד אבי אפטקמן ייצג זוכה בתיק הוצל"פ ועו"ד ניק בנרי את החייבים, וכך הם הפכו ליריבים באופן אישי. בנרי ציין בהתנגדות לביצוע השטר כי התיק נפתח במרמה תוך הטעיית ראש ההוצל"פ, כי חתימת הזוכה ביפוי הכוח זויפה, כי אפטקמן אישר את החתימה בניגוד לדין, כי התיק נפתח תיק במרמה, וכי זה נועד לסחוט כספים מאנשים תמימים. אפטקמן טען, כי התבטאויות אלה עולים הדברים כדי לשון הרע. בנרי גם התלונן בלשכת עורכי הדין כי ייתכן שאפטקמן פתח במרמה מאות אם לא אלפי תיקים בשם חברה שלא קיימת.

עו"ד אבי אפטקמן תבע את עו"ד ניק בנרי לשלם לו 100,000 ש"ח פיצויים לפי חוק איסור לשון הרע. במהלך הדיון בתביעה טען בנרי, כי אפטקמן זייף את החתימה על יפויי הכח, טען "אמת דיברתי" וטען לקיום חסינות על דברים שנכבו במסגרת הליך משפטי.

פסיקת בית המשפט

בית המשפט פסק, כי סוגיית החתימה על יפוי הכוח מעוררת שאלות ביחס לתוקף יפוי הכוח וזהות החתום על יפויי הכוח, אולם אין בכך הוכחה למרמה. כאשר מדובר בטענות לביצוע עבירות מרמה וזיוף, דרושות ראיות כבדות משקל על מנת לעמוד במידת ההוכחה במשפט האזרחי. בנרי לא הוכיח את טענת אמת דיברתי, אולם החיסיון ממנו נהנים המתדיינים ובאי כחם במהלך דיון משפטי אינו כפוף להוכחת אמיתות הדברים.

בנרי נקט בלשון בוטה וחריפה אולם לא הוכיח את אמיתות הטענות. אין מדובר בדברי ביקורת אלא בהאשמות חמורות. עורך הדין אינו משמש כערב לכך שכל הנטען בכתבי הטענות, בשם הלקוח, הוא אמת. לכן הדברים שנאמרו בכתבי הטענות בתיק ההוצל"פ חוסים תחת החסינות המוקנית לדברים שנאמרו במסגרת דיון משפטי, ואין עילת תביעה בלשון הרע.

עוד נפסק, כי בפניה ללשכת עורכי הדין יש לשון הרע, כי התנהלותו של בנרי בניהול הגנתו בתביעת הדיבה הייתה משוללת רסן, וכי זהו ניצול לרעה בחוסר תום לב של הליך משפטי. בנרי חויב לשלם פיצוי של 40,000 ש"ח ושכ"ט עו"ד של 8000 ₪ בתוספת מע"מ.

המלבין פני חברו ברבים

שנו חז"ל בבבא מציעא, נ"ח: "כל המלבין פני חברו ברבים כאילו שפך דמים", ובמסכת אבות, פרק ג', משנה י"א נכתב: רַבִּי אֶלְעָזָר הַמּוֹדָעִי אוֹמֵר: הַמְחַלֵּל אֶת הַקֳּדָשִׁים וְהַמְבַזֶּה אֶת הַמּוֹעֲדוֹת וְהַמַּלְבִּין פְּנֵי חֲבֵרוֹ בָרַבִּים וְהַמֵּפֵר בְּרִיתוֹ שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ עָלָיו הַשָּׁלוֹם וְהַמְגַלֶּה פָנִים בַּתּוֹרָה שֶׁלֹּא כַהֲלָכָה - אַף עַל פִּי שֶׁיֵּשׁ בְּיָדוֹ תּוֹרָה וּמַעֲשִׂים טוֹבִים אֵין לוֹ חֵלֶק לָעוֹלָם הַבָּא:

בחודש ספטמבר 2004 כתבתי: " חופש הביטוי וחופש העיתונות שנגזר ממנו, הם היסודות החשובים והבסיסיים ביותר של המדינה הדמוקרטית" והוספתי, כי לא כל אמירה ראויה להגנת חופש הביטוי. נותר רק להצטער על כל מקרה שבו אדם נוטל לעצמו חירות לפגוע בחירות של זולתו, ופגיעה בשמו הטוב של אדם היא פגיעה בחירות. וידע כל אדם, כי כאשר הוא מלבין פני חברו ברבים, הוא צפוי לשלם לו פיצוי נכבד על פגיעה בשמו הטוב.

_________

א 397/07 עו"ד אפטקמן אבי נגד עו"ד בנרי ניק
בית משפט השלום ראשון לציון, השופטת יעל בלכר
ניתן ביום 18.3.2009


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>
  1. ומה עם הגונב מחברו ובית המשפט מכסה על הגנב   מאת: יש מיש    12/10/2010

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן