ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 30/4/2024
גרסת הדפסה

העיקול שהוטל על סביר אינו סביר

בטרם ייעשה שימוש במכשיר כה דרסטי כמו עיקול בבנק, ראוי שהעירייה תבדוק אם יש מקום להשתמש במכשיר זה


17/4/2009

מעשה שהיה כך היה

עיריית תל אביב הטילה עיקול על חשבון הבנק של עו"ד עמי סביר בגין חוב ארנונה של 1,189 ש"ח. סביר תבע את העירייה בבית המשפט לתביעות קטנות וטען, כי נגרם נזק לתדמיתו. מיד עם הטלת העיקול פנה סביר לעירייה, שילם את חובו, והובטח לו, כי העיקול יוסר תוך 48 שעות. העיקול הוסר למחרת היום. העירייה טענה, כי העיקול נעשה כדין בהתאם לפקודת המסים גבייה, כי העיקול הוסר על פי נהלי העירייה, וכי שלחה התראות הדואר אולם לא הוכיחה זאת.

פסיקת בית המשפט

השופט אילן דפדי פסק, כי בהתאם לפקודת המסים גבייה, יש סמכות לעירייה להטיל עיקול, אבל בטרם ייעשה שימוש במכשיר כה דרסטי, ראוי שהעירייה תבדוק אם יש מקום להשתמש במכשיר זה. סביר שילם תמיד את מסי העירייה במועד, וגם לאחר שנוצר החוב נשוא העיקול המשיך לשלם את הארנונה השוטפת. בטרם הטלת העיקול ראוי היה לעירייה לנסות לשוחח עם סביר בטלפון. בדיקה הייתה מעלה בנקל שסביר ממשיך לשלם את הארנונה באופן שוטף אך העירייה לא עשתה זאת. הנוהל הפנימי של ביטול העיקול רק לאחר שישה ימים אינו סביר וניתן לשנותו. העירייה חויבה לשלם פיצוי של 2,500 ₪ והוצאות משפט בסך של 600 ₪.

פיל בחנות חרסינה

הקניית כוח לפקיד של עירייה לפעול כמו שופט ולהטיל עיקול על חשבון הבנק ועל מיטלטלים ומקרקעין של החייבים זכתה לביקורת נוקבת בפסיקה. כוח עצום זה דומה לכוחו של פיל, אולם רובן של הרשויות המקומיות אינן מאלפות את הפילים שלהן, והתוצאה היא עדר פילים שמתרוצץ בחנות החרסינה של זכויות האזרח.

לאחרונה התייחס בית משפט אחר אל סוגיה זו, וקבע, כי בהליכי גבייה מנהליים יש להקפיד על קוצו של יוד. כתבתי שם, כי רשות מקומית שאינה מקפידה על קוצו של יוד בהליכי הגבייה המנהליים או שאינה טורחת להקנות לגובי המס כללי התנהגות נאותים עלולה לשלם עשרות אלפי שקלים כפיצוי על ניסיון לגבות מאות אות אלפי שקלים בודדים.

אילו היה עו"ד סביר מגיש את התביעה לבית משפט השלום על פי העילות שבחוק איסור לשון הרע, יש להניח, כי היה זוכה לפיצוי גבוה יותר.

_________

ת"ק 1234-09-08 עמי סביר, עו"ד נגד עירית תל-אביב-יפו
בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב
יפו, השופט אילן דפדי
23.3.2009


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן