email

הרשמה למנויים בחינם explorer land tax land tax

האם כבר נרשמת כמנוי של אינטר-עט ארנונה ?

שנה שלישית * גיליון מס' 19 מאי-יוני 2002

המו"ל: המכון לחקר מיסוי מוניציפלי בע"מ

פקס 036954112

barדבר העורך

גיליון זה חותם את השנה השלישית להיווסדו של המגזין. עד עתה יצא המגזין לאור אחת לחודשיים, ומכאן ולהבא הוא יצא לאור אחת לשלושה חודשים.
כקילומטר אחד מהחוף של מרוקו, בים התיכון, שוכן לו סלע בזלת, ושטחו כשטח מגרש כדורגל. הסלע הוא בריבונות ספרד...

קרא בעמוד 2

כשנמות יקברו אותנו
מאת בתיה שורר

במדינת ישראל הקטנה יש מחסור במשאבי קרקע, עלות הקרקע גבוהה, ומקשה למצוא קרקע למטרות שאינן מוגדרות למגורים, לתעשיה או לתיירות. בשימושי הקרקע השונים נלקחים בחשבון שטחים פתוחים ונופים שלא יופרעו על ידי בנייה. כל זה מדגיש את הבעייתיות שבמציאת קרקע שמיועדת לבתי עלמין, אשר בניגוד לשימושי קרקע אחרים - כאן לא ניתן לשנות את יעוד הקרקע. קרקע שיועדה לבית עלמין תשאר כזו לעולמים


קבר זכריה

בשנים האחרונות הושקעו מאמצים למצוא פתרונות לבעיות הקבורה, תוך שילוב מענה לחוק, להלכה ולמשאבי הקרקע המצומצמים של מדינת ישראל. רעיונות רבים עומדים על הפרק, ולכל אחד מהם מעלות ומגבלות, אבל על מגבלה אחת לא ניתן להתגבר - קרקע לא ניתן לייצר או לייבא

קרא בעמוד 3

בגיליון זה

כל עיתון מכובד מתגאה בכך שהוא "בלתי תלוי". מגזין ARNONA גאה בכך שהוא תלוי לחלוטין במדינה וברשויות המקומיות, במחדלים ובמעשים שאין תפארתם עליהם הקלק.
לרשותכם מנוע חיפוש באתר, וכן אינדקס המאמרים של הגליונות הקודמים.


קרא בעמוד 4

השקעות נדל"ן בחו"ל
ד"ר אברהם אלתר עו"ד, צבי אלטמן עו"ד

דיני המס בכלל, והמיסוי הבינלאומי בפרט הינם תחומים אשר כפופים לשינויים יומיומיים כאשר במקרים מסוימים התכנון המוצלח של אתמול מהווה נוסחה לכישלון נחרץ מחר. לאור האמור אסור להיכנס לשאננות ולהיתפס לקיבעון מחשבתי באשר להשקעות נדל"ן בחו"ל.
מומלץ מאד לכל משקיע לפנות מראש בגילוי מלא לרשויות המס בישראל, ולהגיע עימם להסדר ביחס למיסוי ההשקעות. במצב דברים זה שני הצדדים ייהנו: המשקיע ייהנה מכך שיזכה לשקט ולביטחון שהכנסותיו מההשקעות ימוסו בשיעורי מס נמוכים. מנגד רשויות המס יהנו מהעובדה שבכל זאת לא כל המס בורח לחו"ל, ולכך שתהיה להם ידיעה מלאה על פעילות המשקיע בחו"ל מבלי שיהיה להם צורך להשקיע בכך ממשאביהם המצומצמים.

קרא בעמוד 10

מתוך העיתונות

ייתכן שיש לשלוח כמה ראשי רשויות לכלא


מלחמת הרפורמציה הפלשתינית
בעל הזיקה הקרובה
סמכות בהעדר החלטה
משמעותו של הסכם תיווך בלעדי
מחטפי מס לרעת הנישום
מיסוי האופציה: יש מקל ויש גם גזר
האח הגדול בעיריית תל אביב עובד שעות נוספות
חיפה: התושבים יחשבו את חיוב הארנונה בדירות מגורים
צפויה הפחתה של 40% בדמי ההיתר לתוספות בנייה
די בכך שהמתווך מסר את פרטי הממכר לקונה כדי לזכותו בדמי תיווך
קומבינציה של כפל מס
עסקה מלאכותית – אבל האם זה משנה?
המשפט האחרון של פרמה

קרא בעמוד 6

האוטו שלנו גדול וצפוף ולא בטוח
מאת אפרת ואש, עורכת-דין

כולנו מכירים את האוטובוסים המסיעים את ילדינו למוסדות החינוך, לפחות מי שאינו מסיע את ילדיו, או אינו סומך על התחבורה הציבורית. מתברר, כי חוקי התעבורה אמנם חלים על הסעות אלו, אלא אין בהם להגן על בטיחות הנסיעה באוטובוסים...
מי מאיתנו לא נתקל בהתנהגות פרועה של ילדים באוטובוס, בכאבם ובכיים של ילדים חלשים או קטנים יותר, ובקוצר-ידיהם של האחראים על ההסעות בבתי הספר? ד"ר קלינג, מבית-המשפט המחוזי בתל-אביב, רגיש לכך יותר מן האחראים על התקציב במועצות ובמשרד החינוך, ומעדיף חסכון בדם על חסכון בדמים.

קרא בעמוד 18

שחררו את הווסלים
מאת יוסף קול, שמאי מקרקעין

"וסל" הוא אדם המחזיק בקרקע תמורת התחיבות לספק שירות צבאי, או שווה ערך, לאדונו הפיאודל הריבון. יש להפסיק להתייחס לתושבי השכונות המיועדות לפינוי כאל מחזיקים בקרקע מול הריבון, ולהתייחס אליהם כאל בעלי זכויות

קרא בעמוד 17

הוועד למען (עסקני) החייל
מאת ד"ר אמנון טליתמן

הם הגיעו אלי בשמונה בערב. זה היה בדיוק ברגע הקריטי כשעמדתי במטבח, מפריד ביד דואגת את הפשטידה הרכה מדי מהתבנית. שנים עברו והם לא יצרו אתי קשר. קיוויתי שכבר שכחו אותי שם. אך אנשי הארגון היו נכונים ונחושים כתמיד. הסוכנת שלהם לא ידעה רחמים.

קרא בעמוד 19

מדור הפסיקה והחקיקה
קיבץ הנריק רוסטוביץ

13 פסקי דין בנושאי המיסוי למיניהם מובאים בגיליון זה. ניתן למצוא את כל הפסיקה בספריית הפסיקה של השער לנדל"ן ולמסים. לביקור בספרייה הקלק כאן.
והפעם - עירית חיפה נגד מדינת ישראל, ליטנפלד יצחק בייגל רבקה נגד מנהל מס שבח מקרקעין חיפה, אברהם רובינשטיין ושות' בע"מ ואח' נגד עיריית חולון ואח', מנהל מס רכוש - ירושלים נגד חברת מחצבת ורד בע"מ, עירית רעננה ואח' נגד י.ח. יזום והשקעות בע"מ ואח', מנהל מס שבח תל-אביב נגד ס' אלון חברה להשקעות ובנין בע"מ, מנהל מס שבח מקרקעין - מחוז באר-שבע נגד קבוצת עין צורים, ועוד.

קרא בעמוד 12

31% דמי היתר - מי מרוויח?
מאת דן לאופר, שמאי מקרקעין

הורדת דמי ההיתר וביטול ההחזר בגין היטל השבחה יפחית את סה"כ התשלומים למינהל מקרקעי ישראל, מלבד המקרים בהם משתמש המינהל בתעריפי טבלה נמוכים או במקרים בהם ההצמדות למדד משפיעים על השווי.

קרא בעמוד 9

מיסוי דירות בחו"ל: מס שפתים
מאת ד"ר הנריק רוסטוביץ ופנחס גלעד

המלצות ועדת רבינוביץ כוללות פרק הדן בהטלת מס על דמי שכירות של דירות בחו"ל ועל מיסוי הרווח במכירת הדירה. הניסיון האמפירי מלמד, כי התת-מודע של הנישומים סולד מתשלום מסים, ויוצר דחף לאו בר-כיבוש לא לדווח על מה שלא מוכרחים.

קרא בעמוד 16

מדור שמאות המקרקעין

פיצויי הפשרה: מהפוליטיקה לשמאות
מאת דן לאופר, שמאי מקרקעין

סוגיית הפיצויים שאמורים לקבל החקלאים תמורת אדמות שיופשרו לבניה, הוכתרה כשאלה פוליטית שתעמוד בביקורת ציבורית. שמאי המקרקעין ועורכי הדין נופנפו לכל עבר. כאן הרי עוסקים בערכים!
הממשלה, החקלאים והקשת המזרחית מופתעים מגילוי עובדות חדשות, אשר יובילו אותם אחר כבוד לשולחנם של עורכי הדין ושמאי המקרקעין, כמו בכל ריב על קרקעות.

קרא בעמוד 13

נא להקליק על המודעה

זכות הציבור לדעת
מאת יששכר גרמן

לאחרונה קיימת דרישה לגילוי מידע ממאגרי המידע של אגף מיסוי המקרקעין כי יפתחו בפני כלל הציבור והשמאים. הדרישה באה מציבור שמאי המקרקעין וגם בהמלצות ועדת רבינוביץ, שבין חבריה נמנה עו"ד אודי ברזילי ששימש כסגן נציב מס הכנסה למיסוי המקרקעין, והמאמין כי פרסום המידע ירתיע אנשים מלהונות את רשויות המס ובכך יסייע למלחמה בהון השחור.

קרא בעמוד 11

רוח חדשה נושבת במסדרונות בית המשפט
מאת גרמן יששכר

בתקופה האחרונה נפסקו בבתי משפט העליון פסקי-דין לאור חקיקת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, המכירים בזכות לקניין כחוק יסוד, ומאמצים את הגישה כי אין לפגוע בזכות הקניין מעבר למידה הנחוצה. מדובר במהפכה של ממש שכן, עד לא מזמן פסקו בתי המשפט מכוח חוקים מנדטוריים בנושאי הפקעה וכן מכוח חוקי התכנון והבניה בנושאי הפקעות ופגיעות במקרקעין.

קרא בעמוד 5

פחד - FEAR
מאת בני ישראלי

אנשי המכירות הטובים ביותר שלך הפסיקו למכור. החדשים לא עושים מספיק שיחות. הכנסות החברה מצטמצמות. יש לך בעיה חמורה. הבעיה היא שאנשי המכירות שלך נדבקו במחלה קשה, מחלת ה"פחד".
המקום הראשון אותו תוקפת המחלה הוא המוח, דבר שגורם לאנשי המכירות לחזור שוב ושוב על משפטים כגון: "האיש הזה לא יקנה", "אני לא טוב במכירות", או: "הכלכלה במצב גרוע".

קרא בעמוד 8

תמ"א 15 הקפאת אזורים לשדות תעופה
מאת: מסילתי חיים, שמאי מקרקעין וכלכלן

המועצה הארצית לתכנון ובניה הורתה על הכנת תכנית מתאר ארצית לשדות תעופה ביום 1.8.72. גיבוש התכנית והדיונים בועדות ההיגוי של התכנית נמשכו עד ל- 1993. בשנה זו הונחה לראשונה התכנית על שולחן המועצה הארצית, שדנה בה והחליטה להעבירה להערות הועדות המחוזיות לתכנון ובניה (על פי סעיף מס' 52 לחוק התכנון והבניה).

קרא בעמוד 21

מדור ארנונה עירונית

המועד הקובע לחיוב כונס נכסים בהוצל"פ בתשלום ארנונה
מאת עו"ד עופר שטריקר

מהו המועד הקובע לעניין חבותו של כונס נכסים לנכס ספציפי, מכוח חוק ההוצאה לפועל לשלם לרשום המקומית, מתוך כספי הכינוס, חובות ארנונה ? לשאלה זו, אשר לא מצאה תשובה חד משמעית בחקיקה, קיימות לכאורה שתי תשובות אפשריות:
1. חובת תשלום חובות ארנונה חלה על כונס הנכסים ממועד מתן צו כינוס, ומינוי כונס הנכסים לתפקידו.
2. חובת תשלום חובות ארנונה חלה על כונס הנכסים רק ממועד פינויים בפועל של החייבים (או המחזיקים בנכס) מן הנכס, ותפיסת החזקה בנכס, בפועל בידי כונס הנכסים.

קרא בעמוד 14

תעריף הארנונה של עיריית חדרה לדירות נופש - סביר
מאת ד"ר הנריק רוסטוביץ ופנחס גלעד

בית המשפט המחוזי בחיפה (השופט ד"ר ביין) דחה את עתירת מחזיקי הדירות בכפר הים כנגד עיריית חדרה (עת"מ 515/01). בית המשפט קבע, כי בסיס ההשוואה של חיוב דירות נופש בארנונה הינו החיוב המושת על דירות כאלה בערים אחרות.
בעתירתם ביקשו העותרים סעד הצהרתי ולא כספי, אך הסעד המבוקש הינו בעל משמעות כספית של כ- 6 מיליון ₪, המשקף את הפער בין תעריף הארנונה של דירות הנופש שנקבע על ידי עיריית חדרה לבין תעריף הארנונה על פיו ביקשו העותרים לשלם.

קרא בעמוד 7

למועצה המקומית גני תקווה אין במה להתפאר
מאת ד"ר הנריק רוסטוביץ עו"ד

"לא יתכן שהרשות תעשה לעצמה נוהג לקבל החלטה פלונית עם עלות החמה, ובשקיעתה תאמץ אחרת תחתיה. אזרחי המדינה צריכים לדעת שניתן להסתמך על החלטות ופעולות הרשות המינהלית."

קרא בעמוד 15
נא להקליק על המודעה

אתנחתא

נוח בונה תיבה
המחבר בלתי ידוע

ואלוהים דיבר אל נוח ואמר לו כך: בתוך שנה מהיום אני עומד להביא על הארץ מבול גדול שיכסה את פני האדמה, וכל החי על פניה ייכחד. אבל, אני רוצה שאתה תציל את...

קרא בעמוד 23

אמהות

ילד ראשון: את מתחילה ללבוש בגדי הריון מיד כאשר את מקבלת אישור שהינך בהריון.
ילד שני: את לובשת את בגדייך הרגילים עד כמה שאת יכולה.
ילד שלישי: בגדי ההריון שלך הם הבגדים הרגילים שלך.

קרא בעמוד 24

הומור
ליקט הנריק רוסטוביץ

כמו תמיד, יש גם הפעם תמונות, בדיחות, קישורים לאתרים מיוחדים ועוד.
תודה לכל מי שתרם לאוסף, ותודה למי שיטרח ויתרום.

קרא בעמוד 25